ניסן לברון

בנישואים, נשמות בני הזוג מתאחדות ויוצרות שלמות שאין כמותה בעולמנו. דווקא על ידי החיבור והדביקות ביניהם נוצר חיבור נשגב עם הקב"ה

הנישואים הם ביסודם קשר של שתי נשמות, ותשוקתן של שתיהן להתמזג ולהתאחד. השורש לכך הוא ביצירת האיש והאשה הראשונים, אדם וחווה: בתחילה הם היו יישות אחת, שהופרדה לשני חלקים על ידי יצירתה של חווה מן האדם. לכן מובן מדוע יש בין איש ואשה רצון גדול להתאחד: הם רוצים לחזור לשלמות הנפלאה שחוו במצבם הבראשיתי, קודם שהופרדו.

אצל מי הרצון חזק יותר? אצל האשה, כיון שהיא נוצרה מן האיש, כמו שכתוב בתורה: "זֹאת הַפַּעַם עֶצֶם מֵעֲצָמַי וּבָשָׂר מִבְּשָׂרִי; לְזֹאת יִקָּרֵא אִשָּׁה, כִּי מֵאִישׁ לֻקְחָה זֹּאת", ולכן היא שואפת לחזור למקורה, כביכול. בחיי היום יום זה מתבטא בכך שהקשר השוטף שלה עם בעלה חשוב לה מאוד (שימו לב מי מתקשר יותר למי), וחשוב שה"חצי השני" יכיר במצב ולא יתעלם.

מבואר בכתבי הקודש שעד הנישואים, לאשה יש חלק מנשמתו של אביה. כשהיא נישאת חלקו של אביה מפנה את מקומו, והיא מקבלת חלק מנשמתו של בעלה. אבל יותר מכך: הקשר והחיבור בין נשמות הבעל והאשה בנישואים הוא גם חיבור אדיר עם ה'.

כי מהו הדבר הקרוב ביותר לה', שיש לנו? הנשמה שבתוכנו, שהיא "חלק אלוק ממעל". כשנשמות הבעל והאשה מתחברות נוצרת ביניהם שלמות של קדושה המאפשרת להם להתאחד עם המקור השמיימי של נשמותיהם, ולהתקרב מאוד לה' על ידי כך. זה גם אחד ההיבטים של "שכינה ביניהם".

כשקשר נשמתי זה מטופח על ידי פעולות נכונות של הזוג, הוא הולך ונבנה לגבהים נשגבים. מובן כעת יותר מדוע מצווה התורה על הבעל "ודבק באשתו ויהיו לבשר אחד", ועוד ציוויים שבאו לוודא שהחיבור בנישואים יהיה חזק ועמוק. כי דווקא על ידי החיבור והדביקות ביניהם נוצר חיבור נשגב בינם לבין הקב"ה.

איך זה עובד? נפשו של יהודי היא אינסופית כיון שמקורה מהקדוש ברוך-הוא, שהוא אינסופי. כששתי נשמות יהודיות מתאחדות כוחן החיובי כה גדול עד שאין כניסה ליצר הרע, ואין סוף לגבהים שזוג יהודי יכול לנסוק אליהם בהתחברות שלהם, גבהים רוחניים ורגשיים.

לחיבור הנפלא הזה צריך להיות ביטוי מיידי גם בהרגשה הטובה של הזוג, באושרם ההדדי.

כי האושר והשמחה האמיתיים באים כשבורא עולם נמצא באזור: "עוז וחדווה במקומו".

מובן כעת מדוע מצווה התורה על הבעל "ודבק באשתו ויהיו לבשר אחד", ועוד ציוויים הנוגעים ליחסים ביניהם, שבאו לוודא שהחיבור בנישואים יהיה חזק ועמוק. כי דווקא על ידי החיבור והדביקות ביניהם נוצר חיבור נשגב בינם לבין הקב"ה.

חיבור מופלא, שאם מטפחים אותו בדרכים הקדושות שנמסרו לנו מדור לדור, מוצאים את האושר האמיתי בנישואין.