ניסן לברון

חתונה בימינו: רעש מחריש אזניים במשך הערב. איך מתקנים מצב כזה? הנה ניסיונו של הורה להביא לשינוי, על ידי מכתב אישי למנגנים

לכבוד התקליטן/התזמורת הנכבדים,

לגבי החתונה, רצינו לתאם איתך דבר שהוא חשוב לנו מאוד: מוסיקה באווירה הנכונה במשך הערב. אנו מבקשים שמתוך הרפרטואר הקיים שלך שהוא בודאי נרחב מאוד תבחר את השירים הנכונים עבורנו כפי שנתאר להלן. ונכיר לך תודה על הענות מלאה לבקשתנו זו.

מדוע זה חשוב? כי זה ערב קדוש מאוד, בו נוצר קשר נישואים שכל הצלחתו תלויה בהשראת השכינה הקדושה. כל המטרה של ערב נעלה זה היא ליצור את הנישואים הללו, ליצור ברית שהקב"ה שותף לה, ולתת לזוג את הדחיפה החיובית להמשך חיים לפי תורת ישראל.

ידוע שסוד ההצלחה של עם ישראל היא בקדושתו שעל פי התורה. עמנו שרד באופן בלתי מוסבר את כל תהפוכות ההיסטוריה רק בזכות ששמר בקפדנות על היבדלות מאורחות ומנהגי הגויים. דבר זה נאמר במפורש בתורה מספר פעמים: "קדושים תהיו" – כלומר פרושים תהיו מכל התרבות הגויית.

אך לצערנו לאחרונה חדרו לקרבנו אלמנטים של תרבות גויים, בפרט בתחום המוזיקה. ולא סתם מוסיקה גויית אלא מהירודים יותר שבהם. וכמובן שכיהודים איננו רוצים כל קשר עם זה. אנו שמחים וגאים ביהדותנו, ובמסורתנו, ורוצים לשמור עליה בכל עת.

ליהודים שומרי תורה יש הרבה סיבות להיות שמחים, והערב צריך להיות שמח. זה נרמז אפילו בשמו: "שמחת הנישואים". כיון שמוסיקה היא מרכיב בולט מאוד באווירה של ערב כזה, אנו מבקשים שתנווט את מהלכו בטוב טעם,  ולתת רק מוסיקה "כשרה" בעלת אווירה יהודית, שמשדרת דברים חיוביים, ואינה משדרת הוללות ופריקת עול, כגון מקצבי רוק, טרנס, וכדומה, או סגנון שירה בוטה וצעקני כמו שמצוי אצל חלק מהזמרים המזרחיים. כספרדים איננו שוללים את הסגנון המזרחי אבל רק מבקשים את העדין שבו.

הערב כאמור נועד להשארת שכינה אצל הזוג, וכמובן לא נועד לארח או לבדר אנשים, חשובים ככל שיהיו. רק שכפועל יוצא מזה שהם משתתפים בשמחתנו אנו חייבים לארח אותם בצורה מכובדת. אציין כי במוזמנים יש הרבה מבוגרים, חלקם מבוגרים מאוד, וחשוב לנו גם מסיבה זו לשמור על אווירה סולידית ומכובדת.

בשביל צוות העובדים זה אולי עוד ערב של "עבודה", וזה לגיטימי, אבל למשפחות זה ערב ייחודי שחשיבותו ומשמעותו עצומה – מוקם בית בישראל.

נבקש גם את הבנתך לשמירת עוצמת קול לא גבוהה ברמקולים. כמה זה מצער כשהווליום גבוה, ואי אפשר לקיים אפילו שיחה פשוטה בין אדם לחברו כי הרעש מחריש אוזניים.

אנו יודעים שאתה מקצוען בתחום, ובטוחים שבחוכמתך תמצא את הדרך לשמור על הכללים שביקשנו וגם ליצור ערב נעים ושמח ביותר, שהצלחתו תיזקף בעיני כולם לזכותך.

מאחלים לך הצלחה רבה,

משפחת לברון