ניסן לברון *

נישואים שניים הם תופעה נפוצה בדורנו, בגלל השינויים החברתיים, שבעקבותיהם יש יותר גירושים ונישואים בגיל מבוגר.

הם שונים מאוד מהראשונים, ומהווים מצב מורכב ורגיש.

לבני הזוג ולילדיהם מסתיימת כאן תקופה בחיים. הם נכנסים לתקופה חדשה ובלתי מוכרת.

במאמרים שבסדרה זו נראה מה ניתן לעשות כדי שנישואים שניים יהיו יציבים ומאושרים.

עם מה באים בני הזוג לנישואים שניים?

לקשר החדש מביאים עימם בני הזוג כוחות חיוביים, אבל גם דברים אחרים.

מצד אחד, כל אחד נושא עימו את "החבילה" האישית שלו, אותה יצר במשך השנים:

  • מדובר באנשים שעברו מצבים קשים: גירושים, אלמנות או בדידות של רווקות מאוחרת. גם הילדים עברו עימם את המשברים הללו.
  • הם צברו מטענים רגשיים משלהם, ופיתחו הרגלים אישיים שקשה לשנות.
  • הם רגילים לחיות במקום מגורים מסויים, וקשורים למקומות העבודה ולסביבה החברתית שלהם.
  • יש את עייפות החומר שבאה עם השנים, ואולי גם בעיות בריאות.
  • הם חייבים להשקיע בילדים שכבר נולדו, בהורים מזדקנים, ולפעמים גם בנכדים.
  • יתכן שיש חובות כספיים שמהווים נטל.

בגילאי ארבעים שנה ומעלה יש לגורמים שתיארתי כאן משקל הולך וגובר.

מצד שני יש לבני הזוג שלנו גם יתרונות:

  • הם כבר בעלי נסיון-חיים – בחיים בכלל, ובחיי משפחה וזוגיות בפרט.
  • הם בעלי גישה מציאותית ומפוכחת.
  • יש בהם רצון להצליח, לשקם את החיים ולעבור לתקופה טובה יותר.

משבר הזוגיות בימינו

בנוסף לנתונים המיוחדים עימם בא הזוג לנישואים שניים, האמת היא שבזמננו לא קל להצליח בכל נישואים שהם. בחברה היום נושבות רוחות חזקות השוחקות את המסגרת המשפחתית: מתירנות, אנוכיות, שאיפה לשיוויון בכל מחיר, קצב החיים המהיר והאשלייה הרומנטית שהכל תלוי באהבה ובהנאה. המצב הזה הביא לכך שבעולם המערבי קיים ייאוש ממוסד הנישואים המסורתי, אחוז הגירושים עולה, ואנשים רבים חיים במסגרות לא-מחייבות או לבדם. התחושה היא שרוב הנישואים נכשלים בסופו של דבר.

בני זוג בנישואים שניים אינם מנותקים מהמתרחש בחברה, כמובן. בגלל הקשיים הגדולים יותר שיש בנישואים שניים, גם החשש להיכשל הינו גדול יותר. מצד שני, יש זוגות שמצליחים לקיים את נישואיהם באושר ובהצלחה רבה.

במאמרים הבאים אשתדל לבאר מה גרם לאותם זוגות להצליח.

נישואים – במחשבה תחילה

עם החבילה האישית המורכבת שראינו למעלה, והמצב בחברה כיום, ברור שנישואים שניים הם משימה לא-פשוטה, שדורשת תכנון והכנה.

האם הזוגות מודעים לכך?

לא כולם. הכרתי זוגות שכלל לא היו מודעים לכך. הם חשבו לתומם שזו יהיה כמו קודם, בנישואים הראשונים, אבל הופתעו, כי לא ידעו שנדרשים כאן תכנון, זהירות והשקעה מיוחדת.

מחקרים הוכיחו שנישואים מאושרים חשובים מאוד לבריאותו ואושרו של האדם; אבל אנשים מקדישים יותר זמן לקניית דירה או מכונית מאשר לתכנון נישואים. דירה ומכונית שאינם מתאימים אפשר למכור ולהמשיך הלאה, אך נישואים שניים שנכשלו יכולים לגרום לנזק בריאותי, רגשי וכספי לא מבוטל. לכן לא כדאי לקפוץ מהר לנישואים החדשים, אלא רק לאחר הכנה מתאימה.

מטרת סדרת המאמרים הזו

מכיוון שאין מספיק מודעות לנושא, כתבתי מדריך צנוע זה בתקווה שיעזור לזוגות היקרים הנישאים בנישואים שניים. אני עצמי קרוב לנושא, בהיותי אלמן שנישא בשנית, ומכיר גם את ניסיונם של רבים אחרים. אשתדל להאיר נקודות שתעזורנה לזוג לצלוח בשלום את העניין, וליצור לעצמם ולמשפחתם מציאות חיובית ומאושרת.

הגישה כאן מפוכחת. נדבר בפתיחות על הקשיים שצפויים לעלות, וכיצד מתמודדים ופותרים אותם; נביא עצות וטיפים מעשיים. הניסיון הראה שדווקא גישה כזו, שמכירה היטב במציאות על כל היבטיה, עוזרת לזוג לעבור בהצלחה את הנחשולים שעלולים להתנשא מולם. ואגב, זוהי הגישה היהודית המסורתית, שהוכיחה את עצמה היטב במרוצת הדורות.

החומר נכתב לזוגות שומרי תורה ומצוות, לבעלי תשובה ולמתקרבים בכל הרמות, אבל גם אחינו החילוניים יפיקו ממנו תועלת רבה.

הערה: "נישואים שניים" מוגדרים גם כשרק אחד מבני הזוג היה נשוי בעבר, והשני רווק. הסיבה לכך היא, כי גם אז יש מורכבות בשני הצדדים. בנוסף, בכל מקום שיוזכר בן מין אחד, הכוונה לשניהם.

יש לנו מי שעוזר

ישנו גורם חשוב מאוד הבא לעזרת בני הזוג. כשיש אידיאל נצחי שמוביל, ומכוחו הם ניגשים לבנות את נישואיהם, גוברים הסיכויים להצליח. בית שמושתת על תורה ועל ערכים נעלים יהיה יציב ובריא יותר. בתורה יש את ההדרכה האמיתית למידות טובות, זוגיות נכונה, חינוך ילדים וכדומה, ולהולכים בדרכה מובטח שילווה אותם אותו אחד, ברוך הוא, שחפץ מאוד בהצלחתם, שכן הוא זה שכתב בתורתו "לֹא טוֹב הֱיוֹת הָאָדָם לְבַדּוֹ".

הייתי רוצה לומר כמה מילים מקרב לב לזוגות היקרים שנישאו, או שיינשאו בנישואים שניים:

לקחתם על עצמכם משימה מאוד לא פשוטה, אבל חשובה, יקרת-ערך ואפשרית. זוגות שהתכוננו היטב לנישואים אלה יכולים להצליח, ולשמוח מאוד בחייהם המשותפים. אתם ראויים לשבח גדול על שבחרתם בדרך זו, של עשיית רצון שמיים על ידי הקמת עוד בית יהודי, למרות הקשיים. יש אנשים במצבכם שהתייאשו מלהקים בית חדש, אך אתם מצהירים שהחיים ממשיכים, ואתם רוצים לחיות אותם בצורה נכונה ובריאה.

כדאי לזכור לבקש מה' תמיד את הצלחת הנישואים, הצלחת בן הזוג ואושרו והצלחת הילדים ואושרם. והמתפלל על חברו – הוא נענה תחילה. יגעת ומצאת – תאמין.

*

פורסם לראשונה באתר הידברות בשם להצליח בנישואים שניים – מאמר ראשון בסדרה: מדוע צריך הכנה לנישואים שניים?