ניסן לברון
  • שם הספר/כותר: איסתרק
  • מחבר: מ. קינן
  • תחום: עלילה, היסטוריה יהודית, מוסר יהודי.
  • הוצאת ספרים: עלים
  • מספר עמודים: 616
  • הערכה אישית: מומלץ

בשנים האחרונות זכה מדף ספרי הקריאה לכמה יצירות איכותיות, שהצליחו להביע בין שורותיהם ערכים נעלים המוגשים בכתיבה טובה ומושכת. אחד מהן הוא "איסתרק", והוא מיוחד בכך שהוא מצליח לדון בנושאים שגם בעלי תשובה בימינו עוסקים בהם – אבל מציג אותם על הרקע העתיק של ממלכת כוזר!

כך הרגשתי לאחר שקראתי את "איסתרק", המציג בצורה עשירה ואמינה את מלחמותיהם וקורותיהם של אנשי ממלכת כוזר האגדית.

עלילתו של הספר עב-הכרס  מתרחשת בכוזר העתיקה, שהינה באותו זמן ממלכה יהודית-חרדית לכל דבר הנשלטת ביד יציבה, הוגנת ורחומה על ידי רעואל, מלכה ירא-השמים. בנו בכורו, הנסיך איסתרק, הוא גיבורו הראשי של הספר. על אף גילו הצעיר של איסתרק מכין אותו אביו באינטנסיביות לתפקידו העתידי כמלך.

אולם מהר מאוד מתברר כי מתחת לחזות החיצונית הנאה של ממלכת כוזר – ארמונות שיש, גינות פאר – רוחשים לא מעט סודות ותככים. התמונה היפה הנפרשת לעיני הקורא מתחילת הסיפור – משתנה באחת כאשר ביום בהיר וללא הודעה מוקדמת מזדעזעת הארץ. מורד מצליח לחדור אל בית-האוצר המלכותי השמור היטב מראשית ימי הממלכה, וקוטל ביריית חץ את אחד מנכבדיה של כוזר. מכאן ואילך המלך רעואל, אשתו המלכה וילדיו נסחפים מהרה אל מערבולת הרסנית של מלחמת אחים, וחיי העם הכוזרי השליו משתנים באחת. איסתרק מנסה לעזור לאביו לעצור את התהליך ההרסני אולם ידיים זדוניות מרחיקות ומנתקות אותו מכוזר, פיזית וגם רוחנית, ומשליכות אותו אל חיק אויביו הכופרים של בית אביו, שם הוא חווה פיתויים וניסיונות ערכיים רבים – "נפילות" בלשוננו – המחשלים את רוחו בסופו של דבר.

איסתרק הוא ספר עלילה מרתק, אולם נעים להיווכח שההרפתקה האמיתית מתרחשת דווקא בנפש גיבוריו, בפנימיותם. הסופרת הצליחה לתאר היטב את התלבטויותיהם האישיות והערכיות, ללא הצטעצעות מתחסדת, מגמתיות, או הטפת מוסר עקיפה לקורא – אלא בטבעיות וכנות, ועם שייכות וחיבור לדילמות שנדמה שרבים מאיתנו מתחבטים בהן. תוך כדי הקריאה המהנה הרגשתי שיש כאן, בנוסף לסיפור המתרחש סביב דמויות הספר – גם "לימוד" בהיר ועוצמתי של סוגיות בנפש האדם היהודי העכשווי.

ניכר בספר שבנוסף למחברת, כתיבתו לוותה על ידי אישיות תורנית, המבינה בענייני נפש האדם, שהעשירה אותו בעומק יהודי-תורני, עד לדקויות המוכרות לנו מחיינו. הנושאים והמסרים היהודיים הכלולים בו אמיתיים ומרכזיים.

העולם הבדיוני שיצרה המחברת הינו בעל אמינות היסטורית משכנעת מאוד, והצבת העלילה דווקא בכוזר מנטרלת את הבעיה שהייתה נוצרת אילו היה זה ספר על ימי אבותינו, בימי התנ"ך, או אפילו על ימי הגמרא, כי הרי זה עניין רגיש מאוד לתאר מקרוב באופן ספרותי את דמויות חכמינו. ואילו עם הכוזרים אין כמובן את החשש הזה, כל עוד הצגת העלילה והדמויות הם לפי הערכים היהודיים המקובלים, וכפי שזה נעשה בספר היטב.

הספר נקי מאוד מבחינה מוסרית ומבחינת אלימות, ועם זאת יש בו די והותר תנועה ודרמה.

לסיכום, הרעיון והתוכן של הספר מעולים, הוא מעניק לקורא בן-זמננו חוויה מרגשת וערכית גם יחד, והלואי ונזכה לעוד חומר איכותי כזה.