ניסן לברון *

מוגשת כאן רשימת מילונים מקוונים ואתרי אינטרנט בהם אפשר להיעזר בעבודת הכתיבה והעריכה.

השימוש בכלים אלו מייעל את עבודת הכותב והעורך, כיון שמקשר אותו במהירות עם כלי-עזר עשירים ומעודכנים.

עם זאת, לעבודת העריכה נחוצים גם ספרי עזר, שמחבריהם הם בעלי ידע עשיר בתחום הלשון והם מלמדים את מלאכת הניסוח, העריכה וכדומה.

הסיבה לכך היא שכדי ליצור טקסט איכותי דרושה חשיבה רחבה ומעמיקה יותר מאשר הגדרת פשר מילים וכללי דקדוק הנעשית באמצעות המילונים. כדי שהמסרים יועברו בצורה ברורה ומעניינת לקורא דרושה כתיבה שמאחוריה שיקול דעת אנושי, הלוקח בחשבון את כל היבטי הנושא, יורד לדעתו של הקורא ובוחר את צורת הביטוי המתאימה למטרת הכתיבה.

משום כך כדאי שהעורך ילמד את מלאכתו גם מבני אדם מומחים ולא יצטמצם רק להוראות היבשות של המילונים.

כדאי להיות מודעים לכך שגם כללי הכתיב משתנים במשך השנים. עובדה זו מחייבת זהירות בשימוש במילוני-כתיב ישנים, כגון "מילון הכתיב הנכון" מאת רמונה גרסון (הוצ' כרטא, 1988) או "מילון הכתיב חסר הניקוד" מאת שושנה בהט (הוצ' א. רובינשטיין, 1977) – אשר היו טובים מאוד בזמנם אך יתכן שחלק מההנחיות המובאות בהם אינן נכונות יותר.

האקדמיה ללשון העברית

http://hebrew-academy.org.il/

אתר יעיל וידידותי למשתמש. חינמי. יוצריו הצליחו לכנס תחת קורת גג אחת נושאים רבים, בצורה ברורה ונעימה לעין, וזה אינו מובן מאליו בנושא עיוני זה, של כללי השפה. מנוע החיפוש של האתר מהיר, ומציג בקיצור את משמעות המילה, הניקוד שלה, הטיות ועוד מידע מועיל.

רב מילים

http://www.ravmilim.co.il/default.asp

מילון עברי משוכלל ומתאים לעבודה יסודית. בתשלום. מכיל מילון עברי-עברי, מילון עברי-אנגלי, מילון אנגלי-עברי, ניקוד מילים ונטייתן, מילים נרדפות, כתיב מלא תקני, ועוד.

מילוג

https://milog.co.il/

מילון עברי חינמי שכולל הגדרות, מילים נרדפות, ראשי תיבות, דוגמאות, מקורות והטיות. נוסף לכך, האתר מציע פירוש של ביטויים, ראשי תיבות ושמות, מילון חרוזים וגימטריה, מילוני מונחים לפי נושאים, מאמרים ועוד.

מילון אבניאון

https://www.milononline.net/

מילון עברי משוכלל וחינמי.

מציג ערכי לשון, ערכים אנציקלופדיים, הפניות, פרטים דקדוקיים, מידע אטימולוגי, נרדפות וניגודים, איורי המחשה, ניבים וביטויים, פירושים באנגלית, בלטינית ושפות נוספות. כולל יש מאמרי לשון רבים, פתגמים, מונחונים, שדות סמנטיים וטקסטים לשוניים אחרים. ראוי לציון בו "מילון המקרא", העסוק בפירושן של מילים מקראיות.

Reverso

אתר משוכלל המציע תרגום בשלל שפות, מילונים, מילים נרדפות, בדיקת ניסוח ואיות ועוד. יש לו מדור בעברית. חינמי ברובו.

לאתר

מורפיקס

https://www.morfix.co.il/

מילון עברי-אנגלי ואנגלי-עברי מקוון וחינמי.

דיקטה – כלים לעריכת טקסטים עבריים ועיבודם

https://dicta.org.il/

אתר חינמי שבו נקדן אוטומטי משוכלל, השוואה בין גרסאות טקסט, חלוקת טקסט לפי מאפייני סגנון, וכלים נוספים שרובם מתאימים לעריכה תורנית.

הערה: בכל נקדן אוטומטי צריך לבדוק את התוצאה בעין ביקורתית. התוכנה היא 'רובוט' ובמקרים רבים מנקדת בצורה שגוייה, הן מבחינת 'הבנת' הנקרא והן מבחינת כללי הניקוד שלפעמים אינם נשמרים. לכן מומלץ להשתמש בתוכנות ניקוד בזהירות רבה. בכל זאת יש להעריך את יוצרי אתר זה על שירות חינמי יעיל.

Merriam-Webster

https://www.merriam-webster.com

מילון אנגלי-אנגלי גדול, משוכלל, משובח וחינמי.